Haber

Viyana Büyükelçisi Ceyhun, şehit Türk diplomatların unutulmayacağını söyledi

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, 1975-1984 yılları arasında Viyana’da Ermeni teröristler tarafından şehit edilen 3 Türk diplomatını anarak, bunların unutulmayacağını, Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla ve hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

Avusturyalı tarihçi Harald Seyrl’in, Ermeni teröristlerin Viyana’da düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden Büyükelçi Daniş Tunalıgil, Çalışma Müşaviri Erdoğan İhtimam ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkilisi Evner Ergun hakkında yazdığı “Viyana’da Terör” başlıklı kitap yayımlandı. Viyana Büyükelçiliği’nde düzenlenen programa katıldı. tanıtılmıştı.

Programa Viyana’da görev yapan büyükelçiler, diplomatlar, Avusturya-Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Büyükelçi Ceyhun burada yaptığı konuşmada Seyrl’e çabalarından dolayı teşekkür ederek, şehit Türk diplomatların anılarının yaşatılması ve Avusturya kamuoyunun Ermeni terör örgütlerinin eylemleri hakkında bilgilendirilmesi amacıyla kitabın Türkçe ve Almanca olarak hazırlanmasının önemine değindi.

Ceyhun, şehitlerin unutulmayacağını, Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla ve hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Tarihçi Seyrl, “Kitabı yazarken Viyana’daki terör saldırılarıyla ilgili yayın eksikliğini gidermeyi ve gelecek nesillerin yaşanan trajik olayları unutmamasını sağlamayı amaçladığını” belirtti.

Saldırıların arka planı bilinmesine rağmen Türk diplomatları şehit eden teröristlerin yakalanamamasının trajedi olduğunu kaydeden Seyrl, polise verdiği eğitimde Türk diplomatlara yönelik saldırıları da anlattığını belirterek, şunları kaydetti: müdürü olduğu polisiye müzesine suikastlara ilişkin diğer belge ve delilleri de dahil etti.

Seyrl, kitabın hazırlanmasındaki desteklerinden dolayı Ceyhun’a ve Viyana Büyükelçiliği’ne teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu