Haber

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan öğretmenlere ‘üniformalı fotoğraf’ genelgesi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, iki hafta önce valiliklere hitaben yaptığı konuşmada, “Öğretmen arkadaşlarımızın okullarda eğitimciye yakışır şekilde giyinebilmeleri için beyaz önlük uygulamasını valiliklerimizin belirlemesini istiyoruz, biz de bunu dile getirmiştik. Genelgemizde” ifadesi tartışmalara neden oldu. Tekin, tepkiler üzerine, “Tavsiye kararı aldık. “Bu şu anda bir zorunluluk değil” dedi.

Pazartesi günü okulların açılmasıyla birlikte Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara yazı göndererek ilk gün etkinliklerinin fotoğraf ve videolarının çekilmesini istediği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Merve Kılıç’ın haberine göre yazıda öğretmenlere “önlükleriyle birer fotoğraf göndermeleri” talimatı veriliyordu. Mektup, bir okul müdürü tarafından öğretmenlere şu notla iletildi: “Sayın bakanımızın da belirttiği gibi, görevli yönetici ve öğretmenlerimiz bahçede ve katlarda çalışırken rozetlerini takmalı, görevlerini önlükle yapmalıdır.”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, meslek liselerinde hazırlanan önlük tasarımlarını beğenmeyerek “daha uzun” olmasını emretti.

‘BAKAN ‘ZORUNLU DEĞİL’ Diyorsa GENELGE İÇİN HAREKETE GEÇMELİ’

Genelgelere tepki gösteren Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Türkiye Cumhuriyeti ‘genelge devleti’ haline geldi. “MEB hem karma eğitim hem de beyaz önlüklülere yönelik açıklamalarıyla çok tehlikeli bir kapıyı aralamıştır” dedi.

Açıklamaların arka arkaya gelmesinin tesadüf olmadığını kaydeden Özbay, “Türkiye’de tüm bakanlıklar ve bürokrasinin neredeyse tamamı cemaat ve mezhep koalisyonu tarafından yönetiliyor. Bu kurumlardaki kişiler cemaatlerin, tarikatların sözcüsü haline gelmişlerdir. Bakan apronla ilgili ‘Zorunlu değil’ demek zorunda çünkü ‘Zorunlu’ demek hukuka aykırı. “Bakan, ‘tavsiye kararı’ diyerek kamuoyunun tepkisini dinlemek istedi” dedi.

Özbay, beyaz önlüğün telaffuzunun amacının kadın eğitimcilerin kıyafetlerine uyum sağlamak olduğunu da vurguladı. Genelgelerin hukuka aykırı olduğunun altını çizen Özbay, “Uygulamalara karşı hukuki girişimlerde bulunacağız. Eğer Bakan cübbe için ‘Zorunlu değil’ diyorsa bu genelgeyi gönderen yönetimler hakkında işlem yapmalıdır. “Hodri bir karedir” dedi.

habersarkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu