Haber

İsrail, Gazze’deki saldırılara 4 saat ara verecek

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) Koordinatörü John Kirby, dün İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki saldırılara günde 4 saat ara vereceğini ve oradaki Gazzelilerin güneye gitmesine olanak sağlamak için iki insani koridor açılacağını duyurdu.

MGK Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, dün telekonferans yoluyla basına yaptığı açıklamalarda, İsrail tarafıyla ‘aktif’ görüşmelerde bulunduklarını ve Gazze’nin kuzeyinde 4-4 ay boyunca açık kalacak iki insani koridorun bulunacağını belirtti. Günde 5 saat. Gazzelilerin saldırıların yoğun olduğu kuzeyden tahliye için kullanacakları koridorlara ilişkin Kirby, şunları söyledi: “Birincisi artık Gazze’nin kuzeyindeki tehlike bölgelerinden insanların kaçmasına olanak sağlayacak iki insani koridor olacak.

Son birkaç gündür her gün dört ila beş saat açık olan bu türden ilk koridor, şimdiden binlerce insanın kara operasyonlarının ana bölgesinden uzakta, güneydeki daha güvenli bölgelere ulaşmasını sağladı.

KIYI YOLU BOYUNDA İKİNCİ KORİDOR

“Sahil yolu boyunca yapılacak ikinci güzergah, daha fazla binlerce insanın güneydeki daha güvenli bölgelere ulaşmasını sağlayacak.”

Koordinatör Kirby, İsrail’in saldırılara günlük 4 saatlik ara vermesiyle ilgili olarak, “Durdurma konusuna dönecek olursak, İsrail’in Gazze’nin kuzey bölgelerinde her gün 4 saatlik saldırılara ara vermeye başlayacağını ve bunun 3 saat içinde açıklanacağını anlıyoruz.” Artık İsraillilerin bize anlatacağı duraklama döneminde “Bu bölgelere rastgele bir askeri operasyon yapılmayacağını ve bu sürecin bugün başlayacağını söyledi” dedi.

aladagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu