Ekonomi

Brent Petrol Yükselişini Sürdürüyor

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 90,28 dolardan işlem görüyor.

Dün 92,44 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 90,50 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.51’deki kapanışa göre yüzde 0,50 artarak 90,28 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 85,94 dolardan satıldı.

İsrail-Filistin çatışmasının petrol ihracatçılarının bulunduğu bölgeye yayılması korkusuyla petrol fiyatları yükselişini sürdürüyor. Yatırımcılar, çatışmanın çevre ülkelere sıçramasının petrol arzını olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmayı kontrol altına almaya yönelik diplomatik çabaların etkisiyle petrol fiyatları dün kısmen düşmüştü.

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırıları 18’inci gününe girerken, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları ve bombardımanının devam etmesi çatışmaların devam edeceği beklentisini artırarak fiyatların yukarı yönlü hareket etmesine neden oldu.

Öte yandan uzmanlar, üretim kesintilerini yıl sonuna kadar sürdüren Rusya ve OPEC+ ülkelerinin piyasaları üzerindeki etkisini yakından takip ediyor.

Teknik olarak Brent petrolde 90,51 ile 90,66 dolar aralığının direnç, 89,83 ile 89,64 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu