Haber

Bolivya Devlet Başkanı Arce, Venezuela Devlet Başkanı Maduro’yu ziyaret etti

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, başkent Karakas’ta Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya geldi.

Arce, Başkanlık Sarayı Miraflores’in önünde mevkidaşı Maduro tarafından askeri törenle karşılandı.

İki ülke heyetleri arasında iki gün süren görüşmelerin ardından “3. Venezuela-Bolivya Ortak Entegrasyon Komisyonu” çerçevesinde “13 Taahhüt Belgesi” imzalandı.

Enerji, gaz, eğitim, kültür, sağlık, ekolojik madencilik, hava hizmetleri ve bağlantı konularında imzalanan anlaşmaların iki ülke arasındaki entegrasyon sürecini derinleştirmeyi amaçladığı bildirildi.

Venezuela’ya misafirperverliği için teşekkür eden Arce, Başkan Maduro ile önemli konuları görüştüklerini söyledi.

İmzalanan anlaşmaların iki ülke ilişkilerinin yeniden başlatılması anlamına geldiğini belirten Arce, “Haklarımızın egemenliğini ve refahını savunmak için iş birliği ve birlikteliğimizin her zamankinden daha güçlü hale gelmesine ihtiyaç var. Bütünleşmeyi geliştirme özlemi var.” Latin Amerika’mızın ve hepimizin özlediği o büyük vatanı inşa etmek için.” ifadeleri kullandı.

Venezuela ile çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Arce, “Venezuela’nın Bolivya’da büyük bir müttefiki olduğunu hissetmesini istiyoruz.” söz konusu.

Anlaşmanın önemine işaret eden Maduro, “Bir mutabakat muhtırasından daha fazlasını kapsıyor, kardeş Bolivya ve Venezuela olmak üzere 13 anlaşmanın ortasında yeni bir ortak çalışma, birlik ve bütünleşme başlatma yönünde güçlü bir taahhüt.” değerlendirmesini yaptı.

Arce ile görüşmeye ait fotoğrafları Twitter hesabından paylaşan Maduro, toplantı sonunda meslektaşına Simon Bolivar’ın kılıcının bir kopyasını hediye etti.

haber-gevas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu