Haber

Adalet Bakanı Bozdağ’dan İmamoğlu’na verilen cezaya ilişkin yeni açıklama: Kesinleşmiş bir mahkeme kararı yok, algı oluşturmak doğru değil

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kadına Yönelik Şiddeti İzleme Komitesi 2022 Toplantısında konuştu. Gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Bozdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK’lılara hakaretten yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası almasını da takdirle karşıladı.

‘SON KARAR YOK’

Bozdağ, ”Birinci derece mahkeme kararı var. Nihai bir mahkeme kararı yoktur. Bu karara hukuken itiraz edilebilir. İmamoğlu hakkında ne kesin bir hapis cezası var ne de siyasi yasak var. Bir algı oluşturmak doğru değil” dedi.

“İÇERİSİNDE OLAMIYORUZ”

Bekir Bozdağ, “Adalet Bakanlığı olarak bulunduğumuz davalara herhangi bir şekilde müdahil olmamız söz konusu değil” dedi.

“MAHKEMELERE KİMSE EMİR VE TALİMAT VEREMEZ”

Bozdağ, konuyla ilgili dün yaptığı açıklamalarda, “Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından kullanılır. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiyede bulunamaz ve yargılanamaz.” çağrılsın.” dedi.

“YETKİ SÜRECİ DEVAM ETMEKTEDİR”

Yargıçların görevlerinde bağımsız olduklarını ve kararlarını Anayasa, hukuk ve hukuka uygun olarak verdiklerini belirten Bozdağ, “İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararı kesinleşmiş olup son değildir. Bu karara karşı itiraz ve itirazlar açıktır.İlk derece mahkemelerince verilen kararlar kanunumuzun öngördüğü yargı mercii tarafından da denetlenmektedir.Bu karar da Yargıtay’ın denetimine açıktır.Yargılama süreci devam etmektedir. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu